Western Conference Champion
Grand Rapids CC

MCCAA All-Academic Team
Glen Oaks CC
Mott CC
Oakland CC
Schoolcraft College

MCCAA Champions
Mott CC

Eastern Conference Champion
Mott CC

National Tournament Qualifier
Oakland CC

NJCAA Award of Pinnacle Academic Achievement
 NameClassSchoolHometown
Josh FelteFRAncillaKnox, IN

NJCAA Award of Superior Academic Achievement
 NameClassSchoolHometown
Jacob GauthierFRGlen OaksThree Rivers, MI
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI
Collin MeyerFRGlen OaksThree Rivers, MI
Jon SchlumpFRSt. Clair CountyRichmond, MI
Austin WalkerSOJacksonJackson, MI

NJCAA Award of Exemplary Academic Achievement
 NameClassSchoolHometown
Jacob AnuszkiewiczSOJacksonJackson, MI
Chace CurtisSOOaklandTroy, MI
Ryan FultonSOMottFlint, MI
Dylan KrimSOMuskegonFremont, MI
Mike MaidenFRSchoolcraftGarden City, MI
Dylan PhairFRAncillaFranklin, IN
Wes PottsFRMottLinden, MI
Hunter SchlamppFRSchoolcraftPlymouth, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI
Ben ZyberSOMottSwartz Creek, MI

Academic All-MCCAA
 NameClassSchoolHometown
Jacob AnuszkiewiczSOJacksonJackson, MI
Nathan BrownleeSOGrand RapidsBattle Creek, MI
Martin CampbellFRGlen OaksMendon, MI
Chace CurtisSOOaklandTroy, MI
Eduardo FalconFRAncillaSabinas, Mexico
Josh FelteFRAncillaKnox, IN
Ryan FultonSOMottFlint, MI
Jacob GauthierFRGlen OaksThree Rivers, MI
Ryan GrantFRWayne CountyBrownstown, MI
Glen KastelicFRMuskegonMuskegon, MI
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI
Dylan KrimSOMuskegonFremont, MI
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI
Mike MaidenFRSchoolcraftGarden City, MI
Collin MeyerFRGlen OaksThree Rivers, MI
Dylan PhairFRAncillaFranklin, IN
Cam PhelpsFRMuskegonPortage, MI
Ray PokerwinskiSOSchoolcraftSouth Lyon, MI
Wes PottsFRMottLinden, MI
Hunter SchlamppFRSchoolcraftPlymouth, MI
Jon SchlumpFRSt. Clair CountyRichmond, MI
Justin SwisherSOJacksonGarden City, MI
Austin WalkerSOJacksonJackson, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI
Ben ZyberSOMottSwartz Creek, MI

Academic All-Conference
 NameClassSchoolHometown
Chad BergerSOSchoolcraftGarden City, MI
Nathan BrownleeSOGrand RapidsBattle Creek, MI
Martin CampbellFRGlen OaksMendon, MI
Devin CapronFRGrand RapidsSuttons Bay, MI
Chace CurtisSOOaklandTroy, MI
Marcus DavilaSODeltaBay City, MI
Erik DehneSODeltaSaginaw, MI
Eduardo FalconFRAncillaSabinas, Mexico
Josh FelteFRAncillaKnox, IN
Ryan FultonSOMottFlint, MI
Jacob GauthierFRGlen OaksThree Rivers, MI
Ryan GrantFRWayne CountyBrownstown, MI
Glen KastelicFRMuskegonMuskegon, MI
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI
Dylan KrimSOMuskegonFremont, MI
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI
Jordan MattsonSOGrand RapidsGrandville, MI
Collin MeyerFRGlen OaksThree Rivers, MI
Dylan PhairFRAncillaFranklin, IN
Cam PhelpsFRMuskegonPortage, MI
Ray PokerwinskiSOSchoolcraftSouth Lyon, MI
Wes PottsFRMottLinden, MI
Hunter SchlamppFRSchoolcraftPlymouth, MI
Jon SchlumpFRSt. Clair CountyRichmond, MI
Justin SwisherSOJacksonGarden City, MI
Austin WalkerSOJacksonJackson, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI
Ben ZyberSOMottSwartz Creek, MI

NJCAA Second Team All-American
 NameClassSchoolHometown
Justin PahlSOOaklandWhite Lake, MI

NJCAA Third Team All-American
 NameClassSchoolHometown
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI

All-Region XII Team 1st Team
 NameClassSchoolHometown
Devin CapronFRGrand RapidsSuttons Bay, MI
Jack HebertFROaklandShelby Township, MI
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI
Justin PahlSOOaklandWhite Lake, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI

All-MCCAA
 NameClassSchoolHometown
Cameron BenjaminFRKirtlandLupton, MI
Devin CapronFRGrand RapidsSuttons Bay, MI
Merrick GeorgeSOMottLinden, MI
Brandon HawkinsSOGrand RapidsMarshall, MI
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI
Justin PahlSOOaklandWhite Lake, MI
Cam PhelpsFRMuskegonPortage, MI
Owen SkrelunasSOOaklandHighland, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI

MCCAA Medalist
 NameClassSchoolHometown
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI

MCCAA Coach of the Year
 NameClassSchoolHometown
Scott BrotebeckNAMott

All-Eastern Conference 1st Team
 NameClassSchoolHometown
Joseph BakerSOOaklandWaterford, MI
Brandon BarrowsFRMottRochester Hills, MI
Chace CurtisSOOaklandTroy, MI
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI
Mike MaidenFRSchoolcraftGarden City, MI
Justin PahlSOOaklandWhite Lake, MI
Matt PrinceFROaklandOxford, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI
Ben ZyberSOMottSwartz Creek, MI

Eastern Conference Golf Medalist
 NameClassSchoolHometown
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI

All-Western Conference 1st Team
 NameClassSchoolHometown
Matt AlderinkFRGrand RapidsBattle Creek, MI
Jacob AnuszkiewiczSOJacksonJackson, MI
Devin CapronFRGrand RapidsSuttons Bay, MI
Brandon HawkinsSOGrand RapidsMarshall, MI
Glen KastelicFRMuskegonMuskegon, MI
Dylan KrimSOMuskegonFremont, MI
Luke OverbeekFRGrand RapidsHolland, MI
Kyle PetersonSOJacksonMason, MI
Cam PhelpsFRMuskegonPortage, MI
Connor PhelpsSOMuskegonPortage, MI

Western Conference Golf Medalist
 NameClassSchoolHometown
Luke OverbeekFRGrand RapidsHolland, MI

Eastern Conference All-Freshmen Team
 NameClassSchoolHometown
Brandon BarrowsFRMottRochester Hills, MI
Conner GreenleeFRHenry FordFarmington Hills, MI
Mike MaidenFRSchoolcraftGarden City, MI
Jason MiddletonFRDeltaWest Branch, MI
Matt PrinceFROaklandOxford, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI

Eastern Conference Freshmen of the Year
 NameClassSchoolHometown
Brandon BarrowsFRMottRochester Hills, MI

Western Conference All-Freshman Team
 NameClassSchoolHometown
Matt AlderinkFRGrand RapidsBattle Creek, MI
Devin CapronFRGrand RapidsSuttons Bay, MI
Glen KastelicFRMuskegonMuskegon, MI
Luke OverbeekFRGrand RapidsHolland, MI
Cam PhelpsFRMuskegonPortage, MI
Brock SpinkFRJacksonHorton, MI

Western Conference Freshman of the Year
 NameClassSchoolHometown
Luke OverbeekFRGrand RapidsHolland, MI

NJCAA All-Tournament Team
 NameClassSchoolHometown
Justin PahlSOOaklandWhite Lake, MI

NJCAA National Tournament Individual Qualifier
 NameClassSchoolHometown
Devin CapronFRGrand RapidsSuttons Bay, MI
Jake KieronskiSOHenry FordWyandotte, MI
Tyler LewisSOMottOrtonville, MI
Nick WiniarskiFRMottFlushing, MI