NJCAA District H Champions
St. Clair County CC

NJCAA District G Champions
Lake Michigan College

MCCAA Champions
St. Clair County CC

Eastern Conference Champion
St. Clair County CC

Western Conference Champion
Kalamazoo Valley CC

NJCAA All-Academic Team
Glen Oaks CC

MCCAA All-Academic Team
Glen Oaks CC

National Tournament Qualifier
Lake Michigan College
St. Clair County CC

NJCAA Award of Pinnacle Academic Achievement
 NameClassSchoolHometown
FKelly HoldaSOOaklandFenton, MI

NJCAA Award of Superior Academic Achievement
 NameClassSchoolHometown
CJackie DevereauxSOKalamazoo ValleyHamilton, MI
GAngelica GarzaSODeltaSaginaw, MI
G/FVeronica HaydenSOKalamazoo ValleyHastings, MI
GSara ThomasSOSt. Clair CountyMemphis, MI

NJCAA Award of Exemplary Academic Achievement
 NameClassSchoolHometown
FDanielle GoadFRGrand RapidsAllen Park, MI
G/FKarena HipkinsSOAlpenaMarion, MI
GMara MonteSOOaklandAllen Park, MI
G/FCourtanee StiegSOAlpenaReed City, MI

Academic All-MCCAA
 NameClassSchoolHometown
FLauren BadalamenteSOSchoolcraftWyandotte, MI
FTrista BernheiselSOGlen OaksLeonidas, MI
GStephanie BerrethSOJacksonTraverse City, MI
GJenn BranchFRGrand RapidsGrand Rapids, MI
CLindsey BurnsideSOMuskegonSpring Lake, MI
GSarah ChehabFRMacombSterling Heights, MI
GMolly ChristophersenSOMuskegonMuskegon, MI
GChristina D'AlmeidaSOMacombHarrison Township, MI
CJackie DevereauxSOKalamazoo ValleyHamilton, MI
G/FKelly DukeSOAncillaVicksburg, MI
GVanessa EdwardsFRMacombKalamazoo, MI
GAngelica GarzaSODeltaSaginaw, MI
FDanielle GoadFRGrand RapidsAllen Park, MI
G/FVeronica HaydenSOKalamazoo ValleyHastings, MI
FHeidi HighstreetSOSt. Clair CountyAlgonac, MI
G/FKarena HipkinsSOAlpenaMarion, MI
FKelly HoldaSOOaklandFenton, MI
GAshley JamesSOJacksonBrooklyn, MI
GJessica MathewsSOGlen OaksThree Rivers, MI
GMara MonteSOOaklandAllen Park, MI
GNicole PetersonFRDeltaMidland, MI
FLeAnne PriebeFRLake MichiganSt. Joseph, MI
GRobin RobinsonFRLansingHolt, MI
GAlaina SchwarzFRGlen OaksFort Wayne, IN
GLauren SeibertSOAlpenaMarquette, MI
GMolly SleemanSOKalamazoo ValleyOtsego, MI
G/FCourtanee StiegSOAlpenaReed City, MI
GSara ThomasSOSt. Clair CountyMemphis, MI
GKristen TrudellSOAncillaHorton, MI
GEmily WhiteSOJacksonBrooklyn, MI

Academic All-Conference
 NameClassSchoolHometown
FLauren BadalamenteSOSchoolcraftWyandotte, MI
FTrista BernheiselSOGlen OaksLeonidas, MI
GStephanie BerrethSOJacksonTraverse City, MI
GLeigha BramanSOJacksonSomerset, MI
GJenn BranchFRGrand RapidsGrand Rapids, MI
CLindsey BurnsideSOMuskegonSpring Lake, MI
GSarah ChehabFRMacombSterling Heights, MI
GMolly ChristophersenSOMuskegonMuskegon, MI
GChristina D'AlmeidaSOMacombHarrison Township, MI
F/CMelina DeKilderFRKalamazoo ValleyGobles, MI
FMichelina DeMossSOOaklandClinton Township, MI
CJackie DevereauxSOKalamazoo ValleyHamilton, MI
G/FKelly DukeSOAncillaVicksburg, MI
GCourtney DyerSOSchoolcraftSterling Heights, MI
GVanessa EdwardsFRMacombKalamazoo, MI
GDoriana FioreSOGlen OaksLeesburg, FL
GJade GainesSOSt. Clair CountyDetroit, MI
GAngelica GarzaSODeltaSaginaw, MI
FDanielle GoadFRGrand RapidsAllen Park, MI
G/FVeronica HaydenSOKalamazoo ValleyHastings, MI
FHeidi HighstreetSOSt. Clair CountyAlgonac, MI
FKelly HoldaSOOaklandFenton, MI
GAshley JamesSOJacksonBrooklyn, MI
F/CLauren LeonardSOKalamazoo ValleyNiles, MI
GTiki MaloneSOJacksonJonesville, MI
GJessica MathewsSOGlen OaksThree Rivers, MI
GMara MonteSOOaklandAllen Park, MI
FCourtney PeterFRLake MichiganStevensville, MI
GNicole PetersonFRDeltaMidland, MI
FLeAnne PriebeFRLake MichiganSt. Joseph, MI
FCarli ReidSOLansingLansing, MI
GRobin RobinsonFRLansingHolt, MI
GAlaina SchwarzFRGlen OaksFort Wayne, IN
GLauren SeibertSOAlpenaMarquette, MI
GMolly SleemanSOKalamazoo ValleyOtsego, MI
GSherri SmithSOAlpenaBellaire, MI
CKayla SpohnSODeltaColumbiaville, MI
G/FCourtanee StiegSOAlpenaReed City, MI
GSara ThomasSOSt. Clair CountyMemphis, MI
GKristen TrudellSOAncillaHorton, MI
GEmily WhiteSOJacksonBrooklyn, MI

NJCAA First Team All-American
 NameClassSchoolHometown
G/FPorsha FlukerSOMottFlint, MI

NJCAA Second Team All-American
 NameClassSchoolHometown
F/CBre BirminghamSOKalamazoo ValleyBattle Creek, MI

All-Region XII Team 1st Team
 NameClassSchoolHometown
F/CBre BirminghamSOKalamazoo ValleyBattle Creek, MI
GKelly DineenSODeltaMidland, MI
G/FPorsha FlukerSOMottFlint, MI
FHeidi HighstreetSOSt. Clair CountyAlgonac, MI
FJaBria HillSOLake MichiganGrand Rapids, MI
GBreanna KiddFRMacombDetroit, MI
GCourtney MurphyFROaklandBrighton, MI
FCarli ReidSOLansingLansing, MI
G/FKaylia RichardsonSOAncillaIndianapolis, IN
GBreauna Rivoli-JohnsonSOLake MichiganHammond, IN

All-MCCAA
 NameClassSchoolHometown
F/CBre BirminghamSOKalamazoo ValleyBattle Creek, MI
GKelly DineenSODeltaMidland, MI
G/FPorsha FlukerSOMottFlint, MI
FHeidi HighstreetSOSt. Clair CountyAlgonac, MI
FJaBria HillSOLake MichiganGrand Rapids, MI
GBreanna KiddFRMacombDetroit, MI
GCourtney MurphyFROaklandBrighton, MI
FCarli ReidSOLansingLansing, MI
G/FKaylia RichardsonSOAncillaIndianapolis, IN
GBreauna Rivoli-JohnsonSOLake MichiganHammond, IN

MCCAA Coach of the Year
 NameClassSchoolHometown
Michael GroulxSOSt. Clair County

All-Eastern Conference 1st Team
 NameClassSchoolHometown
FCharisse CarrSOHenry FordDetroit, MI
GKelly DineenSODeltaMidland, MI
G/FPorsha FlukerSOMottFlint, MI
FHeidi HighstreetSOSt. Clair CountyAlgonac, MI
GBreanna KiddFRMacombDetroit, MI
GCourtney MurphyFROaklandBrighton, MI

Eastern Conference Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
G/FPorsha FlukerSOMottFlint, MI

Eastern Conference Coach of the Year
 NameClassSchoolHometown
Letitia HughleySOMott

All-Western Conference 1st Team
 NameClassSchoolHometown
F/CBre BirminghamSOKalamazoo ValleyBattle Creek, MI
FJaBria HillSOLake MichiganGrand Rapids, MI
FCarli ReidSOLansingLansing, MI
G/FKaylia RichardsonSOAncillaIndianapolis, IN
GBreauna Rivoli-JohnsonSOLake MichiganHammond, IN
F/CKhadijah SeawoodFRKalamazoo ValleyKentwood, MI

Western Conference Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
GBreauna Rivoli-JohnsonSOLake MichiganHammond, IN

Western Conference Coach of the Year
 NameClassSchoolHometown
Ervin BrunsonSOLansing

All-Eastern Conference 2nd Team
 NameClassSchoolHometown
G/FChar'nae ColemanFRMottKenmore, OH
GSheyna DeansFRSt. Clair CountyMt. Clemens, MI
GCourtney DyerSOSchoolcraftSterling Heights, MI
GTeisha KnottSOSt. Clair CountyDetroit, MI
G/FPrecious PringleSODeltaSaginaw, MI
GDejanique ReddixSOHenry FordDetroit, MI

All-Western Conference 2nd Team
 NameClassSchoolHometown
CLindsey BurnsideSOMuskegonSpring Lake, MI
FJaneesa JamiersonSOKelloggBattle Creek, MI
FGloria JeterSOLake MichiganPortage, IN
GHaley RutledgeFRJacksonSt. Clair, MI
GMolly SleemanSOKalamazoo ValleyOtsego, MI
GStephanie StevensFRGrand RapidsLowell, MI

All-Eastern Conference 3rd Team
 NameClassSchoolHometown
GSarah ChehabFRMacombSterling Heights, MI
GApril DouglasFRWayne CountyGarden City, MI
FBilqees GrantFRMacombToronto, ON
GBrianna MayesFRMottFlint, MI
GTara ThroopFRKirtlandSt. Louis, MI
FShantique TolbertFRWayne CountyDetroit, MI

All-Western Conference 3rd Team
 NameClassSchoolHometown
GShauqunna CollinsFRJacksonSaginaw, MI
GKayla RosinskiFRGrand RapidsGrand Rapids, MI
GAlaina SchwarzFRGlen OaksFort Wayne, IN
GLaTonya ShadeFRLansingGrand Ledge, MI
GChristina ThurberFRKalamazoo ValleyKentwood, MI
GDyann WileyFRLansingWyoming, MI

All-Eastern Conference Honorable Mention
 NameClassSchoolHometown
GBrianna BerberetFRSchoolcraftCanton, MI
FJasmine ButlerSOWayne CountyDetroit, MI
FMichelina DeMossSOOaklandClinton Township, MI
FAbigail FaboFROaklandWilloughby, OH
G/FWhitney FrazierFRAlpenaBrimley, MI
GAngelica GarzaSODeltaSaginaw, MI
F/CMarquetta GreenSOMottFlint, MI
FShantell JonesFRWayne CountyMt. Clemens, MI
FSeda MooreFRMottFlint, MI
CAmy NowakFRAlpenaLincoln, MI
PTatyhana PaulingSOOaklandDetroit, MI
G/FAsha PayneSOHenry FordDetroit, MI
GTaylor SchwellenbachSODeltaSaginaw, MI
GLauren SeibertSOAlpenaMarquette, MI
CKayla SpohnSODeltaColumbiaville, MI
GLariah StevensFRSt. Clair CountyFlint, MI

All-Western Conference Honorable Mention
 NameClassSchoolHometown
F/CDanielle HarrisonSOGrand RapidsGrand Rapids, MI
GJackie HarwoodFRKelloggSault Ste. Marie, MI
GBrittany HimesFRAncillaPlymouth, IN
GKassondra KurnatFRMuskegonKent City, MI
GTiki MaloneSOJacksonJonesville, MI
GJessica MathewsSOGlen OaksThree Rivers, MI
FMadison PellowFRGlen OaksNiles, MI
GTeonna PopeFRKelloggDetroit, MI
FLeAnne PriebeFRLake MichiganSt. Joseph, MI
GRobin RobinsonFRLansingHolt, MI
GDeYahnna StylesFRLake MichiganMishawaka, IN
GMorgan WestFRJacksonPotterville, MI

Eastern Conference All-Freshmen Team
 NameClassSchoolHometown
GSarah ChehabFRMacombSterling Heights, MI
G/FChar'nae ColemanFRMottKenmore, OH
GSheyna DeansFRSt. Clair CountyMt. Clemens, MI
GBreanna KiddFRMacombDetroit, MI
GCourtney MurphyFROaklandBrighton, MI

Eastern Conference Freshmen of the Year
 NameClassSchoolHometown
GCourtney MurphyFROaklandBrighton, MI

Western Conference All-Freshman Team
 NameClassSchoolHometown
GHaley RutledgeFRJacksonSt. Clair, MI
F/CKhadijah SeawoodFRKalamazoo ValleyKentwood, MI
GStephanie StevensFRGrand RapidsLowell, MI
GChristina ThurberFRKalamazoo ValleyKentwood, MI
GDyann WileyFRLansingWyoming, MI

Western Conference Freshman of the Year
 NameClassSchoolHometown
F/CKhadijah SeawoodFRKalamazoo ValleyKentwood, MI

Eastern Conference All-Defensive Team
 NameClassSchoolHometown
FJasmine ButlerSOWayne CountyDetroit, MI
GSheyna DeansFRSt. Clair CountyMt. Clemens, MI
G/FPorsha FlukerSOMottFlint, MI
GBreanna KiddFRMacombDetroit, MI
CKayla SpohnSODeltaColumbiaville, MI
GShantel TolbertFRHenry FordDetroit, MI

Eastern Conference Defensive Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
CKayla SpohnSODeltaColumbiaville, MI

Western Conference All Defensive Team
 NameClassSchoolHometown
CLindsey BurnsideSOMuskegonSpring Lake, MI
FGloria JeterSOLake MichiganPortage, IN
GBreauna Rivoli-JohnsonSOLake MichiganHammond, IN
GLaTonya ShadeFRLansingGrand Ledge, MI
GMolly SleemanSOKalamazoo ValleyOtsego, MI

Western Conference Defensive Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
GMolly SleemanSOKalamazoo ValleyOtsego, MI

NJCAA All-Tournament Team
 NameClassSchoolHometown
GTeisha KnottSOSt. Clair CountyDetroit, MI