MCCAA Champions
Mott CC

NJCAA District 9 Champions
Grand Rapids CC

NJCAA District 10 Champion
Mott CC

Eastern Conference Champion
Mott CC

Western Conference Champion
Glen Oaks CC

National Tournament Qualifier
Grand Rapids CC
Mott CC

Academic All-MCCAA
 NameClassSchoolHometown
GKen BradshawSOSt. Clair CountyDetroit, MI
FRyan BushSOMacombDetroit, MI
CJames CrispSOWayne CountyDetroit, MI
GJordan EastmanSOSchoolcraftDetroit, MI
GCory LampFRAlpenaAlpena, MI
GJosh LangeSOLake MichiganStevensville, MI
G/FDe'Tavia MooreSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
FAustin ShellSOSt. Clair CountyPort Huron, MI
F/CJake StrongSOAlpenaAlpena, MI
GLarry TaylorSOJacksonJackson, MI

Academic All-Conference
 NameClassSchoolHometown
GCharles BaskinSOMacombDetroit, MI
GKen BradshawSOSt. Clair CountyDetroit, MI
FRyan BushSOMacombDetroit, MI
CJames CrispSOWayne CountyDetroit, MI
GJordan EastmanSOSchoolcraftDetroit, MI
GEron JacksonSOLansingLansing, MI
GCory LampFRAlpenaAlpena, MI
GJosh LangeSOLake MichiganStevensville, MI
GJordan MartinSOOaklandDetroit, MI
G/FDe'Tavia MooreSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
FKortez RossSOMottFlint, MI
FAustin ShellSOSt. Clair CountyPort Huron, MI
F/CJake StrongSOAlpenaAlpena, MI

NJCAA First Team All-American
 NameClassSchoolHometown
GWilliam PowellSOGlen OaksCleveland, OH

All-Region XII Team 1st Team
 NameClassSchoolHometown
GJojuan GrahamSODeltaFlint, MI
FAaron HayesSOOaklandTaylor, MI
GMikquell JacksonFRWayne CountyDetroit, MI
FFred MattisonSOMottAnderson, SC
FJohnnie MillsSOSt. Clair CountyEastpointe, MI
FDaequan Mitchell-FieldsSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
F/CAlex MustertSOGrand RapidsGrand Rapids, MI
GWilliam PowellSOGlen OaksCleveland, OH
GLarry TaylorSOJacksonJackson, MI
FTyrin WadeSOLansingLansing, MI

All-MCCAA
 NameClassSchoolHometown
GJojuan GrahamSODeltaFlint, MI
FAaron HayesSOOaklandTaylor, MI
GMikquell JacksonFRWayne CountyDetroit, MI
FFred MattisonSOMottAnderson, SC
FJohnnie MillsSOSt. Clair CountyEastpointe, MI
FDaequan Mitchell-FieldsSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
F/CAlex MustertSOGrand RapidsGrand Rapids, MI
GWilliam PowellSOGlen OaksCleveland, OH
GLarry TaylorSOJacksonJackson, MI
FTyrin WadeSOLansingLansing, MI

MCCAA Coach of the Year
 NameClassSchoolHometown
Steve SchmidtSOMott

All-Eastern Conference 1st Team
 NameClassSchoolHometown
GJojuan GrahamSODeltaFlint, MI
FAaron HayesSOOaklandTaylor, MI
GMikquell JacksonFRWayne CountyDetroit, MI
FFred MattisonSOMottAnderson, SC
FJohnnie MillsSOSt. Clair CountyEastpointe, MI
FAustin ShellSOSt. Clair CountyPort Huron, MI

Eastern Conference Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
FFred MattisonSOMottAnderson, SC

Eastern Conference Coach of the Year
 NameClassSchoolHometown
Rogeric TurnerSOWayne County

All-Western Conference 1st Team
 NameClassSchoolHometown
FDaequan Mitchell-FieldsSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
F/CAlex MustertSOGrand RapidsGrand Rapids, MI
GWilliam PowellSOGlen OaksCleveland, OH
GLarry TaylorSOJacksonJackson, MI
FTyrin WadeSOLansingLansing, MI
FAntonio WilsonSOGlen OaksFort Wayne, IN

Western Conference Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
GWilliam PowellSOGlen OaksCleveland, OH

Western Conference Coach of the Year
 NameClassSchoolHometown
Steve ProefrockSOGlen Oaks

All-Eastern Conference 2nd Team
 NameClassSchoolHometown
GMalik AlbertFRMottDetroit, MI
G/FKory BillupsSOMottChicago, IL
FJames ChappellSOOaklandDetroit, MI
FRichmond JacksonSOSchoolcraftDetroit, MI
CArtem MoskinSOKirtlandMoscow, Russia
GJavan ThomasFRHenry FordDetroit, MI

All-Western Conference 2nd Team
 NameClassSchoolHometown
GKevin BadgerFRGrand RapidsGrand Rapids, MI
G/FTyler BellSOGlen OaksKalamazoo, MI
GGeorge GoodmanSOLansingSaginaw, MI
GDeontae HudsonFRGrand RapidsMuskegon, MI
FJevonte HughesFRKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
FNathan TaylorFRKelloggBattle Creek, MI

All-Eastern Conference 3rd Team
 NameClassSchoolHometown
FRodney ButlerSOHenry FordDetroit, MI
GShaun DuncanFRWayne CountyDetroit, MI
CJakob HollandSODeltaSebewaing, MI
FKallante MillerSOOaklandOak Park, MI
GDaniel PriceSOWayne CountyDetroit, MI
FTerrance WhiteheadFRWayne CountyDetroit, MI

All-Western Conference 3rd Team
 NameClassSchoolHometown
FDemetrius AdamsFRAncillaLake Station, IN
FDevlin BellFRLansingEast Lansing, MI
GChristian CovileSOKelloggCanton, MI
P/WMalik FieldsFRJacksonFayetteville, AR
GAntonio HearnFRGlen OaksAkron, MI
GLoren JohnsonFRLake MichiganBenton Harbor, MI

All-Eastern Conference Honorable Mention
 NameClassSchoolHometown
GCharles BaskinSOMacombDetroit, MI
GKen BradshawSOSt. Clair CountyDetroit, MI
GJonathan CampbellFRSchoolcraftDetroit, MI
CTerrance ColesFRSchoolcraftRedford, MI
GKharri DaileyFRAlpenaToledo, OH
FJacob DotsonFRDeltaDetroit, MI
FCPatrick FerrellSOMacombDetroit, MI
G/FWilliam Gates, Jr.FRAlpenaElmira, MI
FDennis HoganSOSt. Clair CountyDetroit, MI
GJohn IronsSOMacombMadison Heights, MI
GDarryl Mobley, Jr.SOHenry FordDetroit, MI
GJamie PearsonFROaklandBelleview, MI
GAveon SimmonsFRHenry FordRomulus, MI
G/FLavario SmithSOAlpenaSaginaw, MI
GDeion StegallSOSt. Clair CountyInkster, MI
FDarius StevensSOOaklandMarysville, IN
GBernard WhiteheadFRDeltaSouthfield, MI

All-Western Conference Honorable Mention
 NameClassSchoolHometown
GMarlon AllenSOKelloggFarmington Hills, MI
FMelvin BrownFRLake MichiganMilwaukee, WI
FJacob FrazierSOAncillaNiles, MI
FLee Gardner IIIFRGlen OaksKalamazoo, MI
GT.J. GrantSOMuskegonSouth Bend, IN
GRosey GreenFRAncillaSouth Bend, IN
G/FLeDale GriffinSOKalamazoo ValleyGrand Rapids, MI
FDarius HolmanSOKelloggUniversity Park, IL
GDaquavion McCants-WilsonSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
G/FDe'Tavia MooreSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
GRoy NapierFRLake MichiganBenton Harbor, MI
GKenya OasFRMuskegonMunising, MI
GTyler OliverFRKalamazoo ValleyJackson, MI
W/GMontez SistrunkSOJacksonAnn Arbor, MI
FDaryl WhiteFRGrand RapidsGrand Rapids, MI

Eastern Conference All-Freshmen Team
 NameClassSchoolHometown
GMalik AlbertFRMottDetroit, MI
GShaun DuncanFRWayne CountyDetroit, MI
GMikquell JacksonFRWayne CountyDetroit, MI
GJavan ThomasFRHenry FordDetroit, MI
FTerrance WhiteheadFRWayne CountyDetroit, MI

Eastern Conference Freshmen of the Year
 NameClassSchoolHometown
GMikquell JacksonFRWayne CountyDetroit, MI

Western Conference All-Freshman Team
 NameClassSchoolHometown
FDemetrius AdamsFRAncillaLake Station, IN
GKevin BadgerFRGrand RapidsGrand Rapids, MI
GAntonio HearnFRGlen OaksAkron, MI
GDeontae HudsonFRGrand RapidsMuskegon, MI
FJevonte HughesFRKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
FNathan TaylorFRKelloggBattle Creek, MI

Western Conference Freshman of the Year
 NameClassSchoolHometown
FNathan TaylorFRKelloggBattle Creek, MI

Eastern Conference All-Defensive Team
 NameClassSchoolHometown
G/FKory BillupsSOMottChicago, IL
FJames ChappellSOOaklandDetroit, MI
FJacob DotsonFRDeltaDetroit, MI
FDennis HoganSOSt. Clair CountyDetroit, MI
GMikquell JacksonFRWayne CountyDetroit, MI

Eastern Conference Defensive Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
G/FKory BillupsSOMottChicago, IL

Western Conference All Defensive Team
 NameClassSchoolHometown
FDemetrius AdamsFRAncillaLake Station, IN
G/FTyler BellSOGlen OaksKalamazoo, MI
G/FDe'Tavia MooreSOKalamazoo ValleyKalamazoo, MI
FDaryl WhiteFRGrand RapidsGrand Rapids, MI
FAntonio WilsonSOGlen OaksFort Wayne, IN

Western Conference Defensive Player of the Year
 NameClassSchoolHometown
G/FTyler BellSOGlen OaksKalamazoo, MI

NJCAA All-Tournament Team
 NameClassSchoolHometown
FFred MattisonSOMottAnderson, SC

M - Basketball