2013 Schoolcraft College Volleyball Schedule
  • * Conference Event
  • % Exhibition/Scrimmage
  • Home games are in bold
 DayTime OpponentScore  Record
August
 2312:45 PM vs. Columbus State CCL-25-12,25-14,26-24  0-1
 Oakland Raider "Block City' Classic - Oakland CC - Auburn Hills, MI
  2:30 PM vs. (2) Grand RapidsL-19-25,18-25,25-18,27-25,7-15  0-2
 Oakland CC "Block City" Classic - Auburn Hills, MI
 2411:45 AM vs. (4) Owens CCW-22-25,20-25,23-25  1-2
 Oakland Raiders "Block City" Classic - Oakland CC - Auburn Hills, MI
  1:30 PM vs. Lakeland CCW-25-22,25-13,25-15  2-2
 Oakland CC "Block City" Classic
 3012:00 PM vs. (7) Moraine Valley CCL-25-18,25-15,25-12  2-3
 Owens Express Classic - Owens (OH) CC - Toledo, OH
  3:30 PM vs. Lakeland CCW-18-25,26-24,23-25,18-25  3-3
 Owens (OH) CC Tournament - Toledo, OH
 3110:00 AM vs. Edison CCW-25-20,17-25,16-25,24-25  4-3
 Owens Express Classic - Owens (OH) CC - Toledo, OH
  3:15 PM @ (RV) Vincennes UniversityL-28-26,25-13,25-17  4-4
 Owens CC Tournament - Toledo, OH
September
 110:00 AM vs. McHenry County CollegeW-18-25,16-25,8-25  5-4
 Owens Express Classic - Owens (OH) CC - Toledo, OH
  1:30 PM vs. (3) Parkland CollegeL-25-15,25-9,25-17  5-5
 Owens (OH) CC Tournament - Toledo, OH
 132:15 PM vs. Genesee Community CollegeL-25-19,12-25,15-12  5-6
 Shannon McBride Volleyball Tournament - Kirtland, OH
  4:45 PM vs. Cuyahoga CCW-8-25,25-27  6-6
 Shannon McBride Tournament - Kirtland, OH
  6:15 PM @ Notre Dame CollegeW-18-25,22-25  7-6
 JV Team - Shannon McBride Tournament - Kirtland, OH
 148:30 AM vs. (20) Sinclair CCL-25-20,25-15  7-7
 Shannon McBride Volleyball Tournament - Kirtland, OH
  9:45 AM vs. St. Clair CountyL-22-25,22-25  7-8
 Shannon McBride Tournament - Kirtland, OH
  12:15 PM vs. Lake MichiganW-15-25,18-25  8-8
 Shannon McBride Tournament - Kirtland, OH
  1:30 PM vs. Lorain County CCL-20-25,25-18,15-8  8-9
 Shannon McBride Volleyball Tournament - Kirtland, OH
177:00 PM @ St. Clair CountyL-25-17,25-11,25-23  8-10  0-1
197:00 PM vs. MottL-19-25,16-25,15-25  8-11  0-2
247:00 PM @ MacombW-25-16,19-25,24-26,25-21,16-18  9-11  1-2
267:00 PM vs. (7) OaklandL-17-25,19-25,18-25  9-12  1-3
 2812:00 PM vs. (10) MuskegonL-25-27,14-25,17-25  9-13
 Raider Challenge - Grand Rapids, MI
  3:00 PM vs. (RV) Kalamazoo ValleyL-15-25,22-25,21-25  9-14
 Raiders Challenge - Grand Rapids, MI
 2911:30 AM vs. Genesee CCW-23-25,21-25,23-25  10-14
 Raiders Challenge - Grand Rapids, MI
  1:00 PM vs. LansingL-22-25,25-26,15-25  10-15
 Raiders Challenge - Grand Rapids, MI
October
512:00 PM vs. AlpenaW-25-16,25-22,25-13  11-15  2-3
 2:00 PM vs. AlpenaW-25-13,20-25,26-24,25-6  12-15  3-3
87:00 PM vs. St. Clair CountyW-28-26,25-18,13-25,15-25,15-9  13-15  4-3
107:00 PM @ MottW-25-22,25-27,22-25,26-24,16-18  14-15  5-3
157:00 PM vs. MacombW-25-17,25-13,25-23  15-15  6-3
177:00 PM @ (4) OaklandL-25-18,25-21,25-16  15-16  6-4
 2610:00 AM vs. Grand RapidsL-25-19,25-17,25-13  15-17
 MCCAA Tournament Quarterfinal #1 - Jackson CC - Jackson, MI
November
 16:00 PM vs. Owens CCL-25-22,25-14,25-21  15-18
 NJCAA District E Volleyball Tournament - Grand Rapids CC - Grand Rapids, MI
 212:00 PM vs. AlpenaW-15-25,25-21,25-17,25-22  16-18
 NJCAA District E Volleyball Tournament - Grand Rapids CC - Grand Rapids, MI
  4:00 PM vs. St. Clair CountyL-25-15,25-15,25-22  16-19
 NJCAA District E Volleyball Tournament - Grand Rapids CC - Grand Rapids, MI
2013 Team Photo
2013 Schoolcraft College Volleyball Roster
#NameCl.Pos.Ht.Hometown
1Megan WrightSODS5-5Taylor, MI
2Lindsey UminFRS5-9New Boston, MI
3Sydnee MillerFROPP5-10Newport, MI
4Karlee HardingFRDS5-9Taylor, MI
5Ajsha DavieFROH/MH5-9Romulus, MI
6Morgan CopperstoneFROPP6-0Livonia, MI
7Stephanie GibsonSOOH5-6Brighton, MI
8Julene PummillFRS/DS5-5Garden City, MI
9Cayla BoneFROH/OPP5-10Garden City, MI
11Amber StaudtFRS/DS5-5Novi, MI
12Emily BondarSOOH5-11Allen Park, MI
15Katie SummersFRMH/OH5-11Dearborn, MI
16Caroline ScottFRMH/OPP5-11Pinckney, MI
17Alyssa KainzSOOH/OPP6-1Wyandotte, MI
22Breanne RudolphFRDS/OPP5-5Waterford, MI
Rod Brumfield - Head Coach - 4th season
Chris DePoy - Assistant Coach - 3rd season
Milt Resh - Assistant Coach - 2nd season
Samantha Ireman - Assistant Coach - 1st season
Kim Kotlewski - Athletic Trainer